Трети изкуствоведски четения

програма

Литературен клуб | новини | публикуване

 

ТРЕТИ ИЗКУСТВОВЕДСКИ ЧЕТЕНИЯ

 

Евро-Български културен център
София, бул. "Александър Стамболийски" No. 17

 

(13-15.05.2005 г.)

 

 

    13. 05. 2005, петък

     

    Водещ: Анелия Янева

     

    9:30-10:00 - Откриване. Приветствие на директора на Института за изкуствознание - БАН

     

    10:00 - 11:00 Естетика и обща теория на изкуството

     

    10:00-10:15 - Неделчо Милев, ИИ, БАН - "Парадоксите на Аристотел"
    10:15-10:30 - Йордан Детев - "Смяна на парадигмите и социално-психологически проблеми на творците"
    10:30-10:45 - Даниела Червенкова, НАТФИЗ - "Постмодернизмът като припокриване на реалности"
    10:45-11:00 - Клер Леви, ИИ, БАН - "Конвенция и креативност. Музикалната пародия от близо"
    11:00-11:15 - Валери Пърликов, НАТФИЗ - "Произволна идентификация в дискурса на театралния език"

     

    11:15-11:30 - Почивка

     

    11:30 - 12:45 Модерност и рецепция

     

    Водещ: Йоана Спасова-Дикова

     

    11:30-11:45 - Виолета Дечева, ИИ, БАН - "Ръката на режисьора: "Мъртвешки танц" на Гео Милев като опит за модернистичен режисьорски изказ"
    11:45-12:00 - Камелия Николова, ИИ, БАН - "Рецепцията на модерната британска драма у нас през 20-те и 30-те години на ХХ век"
    12:00-12:15 - Божидара Божинова, НАТФИЗ - "Българският Хамлет - модерност и рецепции"
    12:15-12:30 - Анелия Янева, ИИ, БАН - "За трансформациите на "Жизел" или чия любов се оказва измамена"
    12:30-12:45 - Румяна Константинова, ИИ, БАН - "Кристо - един различен поглед към изкуството на пакетажа"

     

    12:45-13:15 - Дискусия

     

    13:15-14:00 - Обедна почивка

    14:00 - 15:00 Архитектура и изобразително изкуство

     

    Водещ: Румяна Константинова

     

    14:00-14:15 - Константин Марков, Лесотехнически Университет - "Видове взаимодействия на цветова и линейна перспектива и влиянието им върху възприемането на изобразителното изкуство"
    14:15-14:30 - Елена Иванова - "За тоталитарната архитектура в България (50-те години) . Политическа и културна идентичност"
    14:30-14:45 - Николай Бошев, ИИ, БАН - "Факти от премълчаваната история на "Паметникът на съветската армия" в София"
    14.45-15:00 - Даниела Чулова-Маркова - "20 нови стенописни творби на художника Димитър Киров. Живописният монументалист - постоянството като форма на адаптация"

     

    15.00-15:15 - Почивка

     

    15:15 - 16:15 Медии и нови технологии в екранните изкуства

     

    Водещ: Ингеборг Братоева

     

    15:15-15:30 - Михаил Мелтев, НБУ - "Телевизионната индустрия - европейският модел"
    15:30-15:45 - Златина Фенерджиева, ИИ, БАН - "Драматургията на новите медии"
    15:45-16:00 - Радостина Нейкова, НАТФИЗ - "Анимация и мултимедия"
    16:00-16:15 - Калина Вутова, НАТФИЗ - "Снежанка и Фиона или още веднъж за реализма в анимацията"

     

    16:15 - 17:00 - Дискусия

     

     

     

    14.05. 2005

     

    9:30 - 11:00 Документация на художествените произведения

     

    Водещ: Венцислав Димов

     

    9:30-9:45 - Александър Янакиев, ИИ, БАН - "Кино: художествени факти, компютърни технологии и съвременни системи за документация"
    9:45-10:00 - Eлисавета Вълчинова - Чендова, ИИ, БАН - "За модела на един бъдещ електронен речник на българското композиторско творчество"
    10:00-10:15 - Нора Бонева, НИМ - "Документалната фотография като музеалия и икона в експозиционния дискурс"
    10:15-10:30 - Ваня Матеева, Деляна Делчева - ИФ, БАН - "Фолклорните визуални материали"
    10:30-10:45 - Лозанка Пейчева, ИФ, БАН - "Трансформации на две фолклорни песни"
    10:45-11:00 - Горица Найденова, ИИ, БАН - "Непрестижните" занимания в научната работа. По повод на един компактдиск"

     

    11:00-11:15 - Почивка

     

    11:15-12:15 - Ориентализъм и азиатско изкуство

     

    Водещ: Клер Леви

     

    11:15-11:30 - Иванка Влаева, ИИ, БАН - "Понятието класическа музика в контекста на някои азиатски култури"
    11:30-11:45 - Венцислав Димов, ИИ, БАН - "Върху някои ориентализми в българската записана музика"
    11:45-12:00 - Евелина Вацева, СУ - "Сценични аспекти на ритуала в китайската култура"
    12:00-12:15 - Андроника Мартонова - "Азиатското кино - теории и типологизация"

     

    12:15-12:45 - Дискусия

     

    12:45-13:30 - Обедна почивка

     

     

    13:30 - 14:45 Съвременно кино

     

    Водещ: Александър Янакиев

     

    13:30-13:45 - Ингеборг Братоева, ИИ, БАН - "Образи и идентичности в новото балканско кино"
    13:45-14:00 - Геновева Димитрова, ИИ, БАН - "Депресия и толерантност в периферията - road movie по руски"
    14:00-14:15 - Екатерина Лимончева, НАТФИЗ - "Приказната еклектика в съвременното кино"
    14:15-14:30 - Боряна Матеева, НАТФИЗ - "Новото аржентинско кино" и "новото българско кино" - прилики и разлики"
    14:30-14:45 - Петя Александрова, ИИ, БАН - "За превода на филмовите заглавия"

     

    14:45-15:15 Дискусия

     

    15:15-15:30 Почивка

     

    15:30 -Сценични изкуства и пърформанс

     

    Водещ: Виолета Дечева

     

    15:30-15:45 - Елена Владова, ИИ, БАН - "Текстът за куклен театър"
    15:45-16:00 -Йоана Спасова - Дикова, ИИ, БАН - "Сам юнак на коня или бумът на моноспектакъла у нас"
    16:00-16:15 -Аглика Стефанова, ИИ, БАН "Анатопизъм, или политическият постдраматургичен театър на Рене Полеш"
    16:15-16:30 - Желка Табакова, докторант ИИ, БАН - "Хореографски похвати в мюзикълни решения"

     

    16:30-17:00 - Дискусия

     

     

     

    15.05.2005. неделя

     

    10:00 - 11:00 История на музиката, етнология и етномузикология

     

    Водещ: Лозанка Пейчева

     

    10:00-10:15 - Елена Тончева, ИИ, БАН - "Musica Sacra - Musica Viva"
    10:15-10:30 - Мария Галанова, ЕИ, БАН - "Символика на багрите в българската традиционна народна култура"
    10:30-10:45 - Веселка Тончева - ИФ, БАН - "Някои аспекти от телевизионното битие на българския музикален фолклор"
    10:45-11:00 - Асен Атанасов, ИИ, БАН - "Музикалната дейност на един възрожденски книжовник"

     

    11:00-11:15 Почивка

     

    11:15 - 12:45 Ново българско изкуство

     

    Водещ: Елена Тончева

     

    11:15-11:30- Елена Попова - ИИ, БАН - "От римския ларариум до възрожденския домашен иконостас" /предварителни бележки/.
    11:30-11:45 - Емануел Мутафов - ИИ, БАН - "Св. Александър, подаграта и персоналните инвокации за здраве".
    11:45-12:00 - Виолета Василчина- ИИ, БАН"Начало на технохудожественото образование в България в края на ХІХ век"
    12:00 - 12:15 - Румяна Дончева - ИИ, БАН - " Чешката плетачка на дантели Емилия Паличкова - връзка с българското специализирано образование, професионална дейност, приноси".
    12:15- 12:30 - Мария Митева - ИИ, БАН - "Стефан Баджов - познатият и непознатият"
    12:30 - 12:45 - Мария Василева - СГХГ - " Жул Паскин - малко известни факти".

     

    12:45 - 13: 15- Обща дискусия и закриване

     

     

     

     

     

г1998-2007 г. Литературен клуб. Всички права запазени!

 

Литературен клуб [e-zine и виртуална библиотека]