Новини

Новини за научни конференции и семинари

Литературен клуб | новини | азбучник

 

Направление по Теория на литературата към Института за литература при БАН,

 

Катедра Теория и история на литературата в СУ „Св. Климент Охридски”,

 

Културен център към СУ „Св. Климент Охридски”

 

 

 

Национална научна конференция

 

 

Изплъзващият се предмет на литературознанието.
Невидимата школа:
Мирослав Янакиев, Никола Георгиев, Радосвет Коларов

 

 

Нова конферентна зала, Ректорат, СУ „Св. Климент Охридски”
28, 29, 30 ноември 2012 г., 10.00 – 18.00 часа

 

 

 

 

Сряда, 28 ноември

 

 

      10:00-12:00, Сутрешно заседание
      Встъпителни думи

       

      Водещ: Миглена Николчина

       

    • Миряна Янакиева (БАН): Три лица на литературоведското безпокойство
    • Амелия Личева (СУ): Фигурата на учителя
    • Магдалена Костова-Панайотова (ЮЗУ): Изплъзващите се предмети и литературоведът в сянка
    • Николай Гочев (СУ): Книги за българския народ (1897-1991)
    •  

      11:30-12:00 – Дискусия

       

       

      12:00-13:30 – Обедна почивка

       

       

      13.30-15:30, Следобедно заседание – част І
      Водещ: Амелия Личева

       

    • Миглена Николчина (СУ): Трансмодалност и трансподобие: невидимите принципи на невидимата школа
    • Дaрин Tенев (СУ): Авторът тук: между скритото несъгласие и невидимата промяна
    • Еньо Стоянов (СУ): Статутът на идеята - литературоведска и трансмодална
    • Божана Филипова (СУ): Стивън Дедалус млад между автотекстуалността и мълчаливия диалог с романтизма
    •  

      15:00-15:30 – Дискусия
      15:30-16:00 – Кафе-пауза

       

       

      16:00-18:00 Следобедно заседание – част ІІ
      Водещ: Дарин Тенев

       

    • Боян Манчев (СУ):
    • Мария Калинова (СУ): Невидимата матрица: двойната сцена на сътворението
    • Камелия Спасова (СУ): Двете сцени: сцена в сцената
    • Галина Гергиева (БАН): Ефектът на „останението”: творчеството и машините
    •  

      17:30-18:00 – Дискусия

 

 

Четвъртък, 29 ноември

       

       

      10:00-12:00, Сутрешно заседание
      Водещ: Миряна Янакиева

       

    • Михаил Неделчев (НБУ): Школите – видими и невидими, реални и въобразени. Ескиз към литературоведски мемоари
    • Дечка Чавдарова (ШУ): (Не)проблематичната свързаност на Гоголевия текст през българския прочит (Никола Георгиев и Радосвет Коларов)
    • Александър Панов (БАН): Смяната на методологията означава ли и смяна на обекта?
    • Елка Димитрова (БАН): Предисторията като апория и етос
    •  

      11:30-12:00 – Дискусия

       

       

      12:00-13:30 – Обедна почивка

       

       

      13.30-15:30, Следобедно заседание – част І
      Водещ: Андрей Ташев

       

    • Цветанка Хубенова (СУ): Видимата школа на личността
    • Калина Захова (БАН): Невидимата школа: импакт фактор и литературоведски реактор
    • Петя Тодорова (БАН): Поетиката и интертекстуалността като методи
    • Катерина Кокинова (СУ): Авторефлексия чрез “автополемика” - свобода и подчиненост на интерпретатора
    •  

      15:00-15:30 – Дискусия
      15:30-16:00 – Кафе-пауза

       

       

      16:00-18:00 Следобедно заседание – част ІІ
      Водещ: Чавдар Парушев

       

    • Ирен Александрова (СУ): Пресичане на херменевтичния кръг
    • Гергана Златкова (СУ): Опити за нови прочити на стихотворението "Хаджи Димитър" на Христо Ботев
    • Миглена Ходжева (БАН): Литературата – кодът за имплицитното (себе)познание
    • Виктория Кирилова (СУ): Изплъзващият се предмет на литературознанието
    •  

      17:30-18:00 – Дискусия

 

 

Петък, 30 ноември

       

       

      10:00-12:00, Сутрешно заседание
      Водещ: Камелия Спасова

       

    • Рая Кунчева (БАН): В. Бенямин за художествената творба в аспекта на неговата критика на Р. Гундолф
    • Петя Абрашева (БАН): Мълчанието в литературата - форми, употреби и функционалност
    • Тодор Христов (СУ): Икономическото измерение на литературоведските школи
    • Александър Кьосев (СУ): За четенето: лично и теоретично
    •  

      11:30-12:00 – Дискусия
      12:00-13:30 – Обедна почивка

       

       

      13.30-16:30, Следобедно заседание
      Водещ: Галина Гергиева

       

    • Сирма Данова (СУ): Автопародия и контекстуализация при Пенчо Славейков
    • Йордан Ефтимов (НБУ): В художествения свят на романа "Хоро" и антропологическия обрат в края на 80-те
    • Васил Василев (БАН): Проблемът за матрицата: съзерцание-явяване-откровение при Тракъл и Рилке
    • Иван Русков (ПУ): Звукът на Тихата победа. Мълчаливите промени в последното Дебеляново стихотворение
    • Катерина Костадинова (НХА): Цитиращият човек в съвременното визуално изкуство (Наблюдения върху текстовите присъствия в два културни продукта на български визуални артисти)
    • Ренета Божанкова (СУ): Жанр и „виртуален контекст“
    • Димитър Камбуров (СУ):
    •  

      16:00-16:30 – Дискусия

       

      16:30 – Заключителни думи

       

 

       

г1998-2013 г. Литературен клуб. Всички права запазени!

 

Литературен клуб [електронен вестник и виртуална библиотека]